Jak snížit stres? Naučte se efektivně delegovat

Jak snížit stres? Naučte se efektivně delegovat. Pomůžete tím i svému zažívání
Jak snížit stres? Naučte se efektivně delegovat. Pomůžete tím i svému zažívání

Převzít na sebe příliš mnoho úkolů doma, v práci nebo ve škole může způsobit velký stres, takže se budete cítit zahlceně, bezmocně nebo beznadějně. Tyto pocity mohou ještě více zvýšit vaši hladinu stresu, což může na oplátku vést k problémům ve vztazích, snížené produktivitě práce a celkovému pocitu, že „všeho už je prostě moc”. Proto mezi nejpřínosnější techniky snižování stresu patří naučit se efektivně delegovat. Níže je uvedeno několik tipů, jak lépe delegovat. Na otázku jak snížit stres dávají pádné odpovědi.

Chcete-li stres snížit delegováním, je nutné to dělat efektivně a toho lze dosáhnout dodržováním níže uvedených jednoduchých kroků:

1. Pusťte to

Prvním krokem k efektivnímu delegování je zbavit se myšlenky, že jsi jediný, kdo může vykonat danou práci.

Je důležité si uvědomit, že tu v žádném případě nejde o nadměrné sebevědomí nebo nějaké narcistické tendence, ale o normální lidskou touhu řídit věci bez spoléhání se na ostatní, protože sami sobě můžeme zpravidla důvěřovat, že věci zvládneme.

Jinými slovy, musíte se naučit vidět, že kolem vás je spousta kompetentních a důvěryhodných lidí, kteří vám mohou pomoci tím, že se zhostí některých vašich povinností.

2. Pro daný úkol si vyberte správného jednotlivce

Před předáním odpovědností si zjistěte, co potřebujete, místo toho, co si myslíte, že jiní lidé jsou schopni udělat pro vás.

Pokud byste například požádali partnera, aby vyzvedl vaše batole z jeslí a vy si po celou dobu dělali starosti, zda si to bude pamatovat po zbytek dne, je možná nejlepší udělat to sami.

Na druhé straně, požádáte-li svého partnera, aby místo toho vyndal popelnice k vyvezení odpadu, ulehčí to vaši zátěž, aniž by to způsobilo velký problém, když by na to zapomněl.

Podobně – určitě je rozumnější požádat člena týmu, aby našel dokumenty, které potřebujete k důležitému obchodnímu jednání, než ho žádat, aby se této schůzky zúčastnil místo vás.

Jinými slovy, trikem je zbavit se úkolů, které jsou časově nenáročné a způsobí minimální následky, pokud nebudou hotové, zatímco vy si udržíte kontrolu nad odpovědnými úkoly s vysokou prioritou.

3. Buďte konkrétní a jasní

Lidé, kteří přesně vědí, co od nich očekáváte, si vždy vedou lépe. Je bezpodmínečně nutné vyhnout se nejasnostem, být konkrétní a věcný ohledně toho, co má udělat někdo jiný.

Místo toho, abyste požádali svého partnera například o „pomoc
v domácnosti”, požádejte ho, aby vám pomohl s konkrétními úkoly (např. „Můžeš pomoci Sáře s domácími úkoly, vykoupat Honzíka, připravit svačiny pro děti na zítřek?”)

To se přirozeně promítá i do práce, kde lidé nejsou schopni číst vaše myšlenky stejně jako doma. Například zadávat kolegům konkrétní práce, o kterých víte, že je mohou vykonat dobře, bude mnohem efektivnější, než je jen žádat, aby vám „s něčím pomohli v kanceláři”.

4. Sledujte stav

Při delegování odpovědností je důležité klást důraz na daný úkol a ujistit se, že byl splněn. To však neznamená, že byste měli kolegy pronásledovat nebo obtěžovat – přátelský dotaz „Podařilo se vám udělat tu práci, o kterou jsem vás požádal?” je obvykle dostačující.

Stres a váš trávicí systém

Kromě toho, že se budete cítit beznadějně a zahlceni, stres z toho, že se budete snažit zvládnout všechno sami, může ovlivnit váš trávicí systém. Například se mohou objevit příznaky, jako je kyselý reflux / pálení žáhy, nadýmání nebo nevolnost, zácpa, průjem nebo bolest žaludku. Odpověď na otázku jak snížit stres tak pomáhá ve více oblastech najednou.

Silicolgel je vhodný k léčbě poruch horního zažívacího traktu a může vám pomoci převzít kontrolu nad těmito příznaky, dokud nesnížíte hladinu stresu efektivnějším delegováním.