Co je kyselý reflux?

Víte, co je kyselý reflux? Stav, při kterém se obsah žaludku vrací zpět do jícnu, hrdla nebo úst. Účinnou pomoc nabízí zdravotnický prostředek Silicolgel.
Víte, co je kyselý reflux? Stav, při kterém se obsah žaludku vrací zpět do jícnu, hrdla nebo úst. Účinnou pomoc při refluxu nabízí nabpříklad zdravotnický prostředek Silicolgel.

Kyselý reflux je stav, při kterém se obsah žaludku vrací zpět do jícnu, hrdla nebo úst. Následným příznakem kyselého refluxu je pálení žáhy, které se projevuje pocitem pálení v hrudi.

Mnoho lidí zažívá občas kyselý reflux. Někdy jeho příčinu nezjistíme, ale některé obvyklé příčiny, které ho mohou vyvolat, jsou známé.

Lidé, kteří trpí kyselým refluxem často, mohou být sužováni refluxní chorobou jícnu (GERD). Není to vážný zdravotní stav, je překvapivě častý, vyskytuje se u jednoho z deseti lidí.

Tím, jak je sliznice jícnu opakovaně vystavována působení žaludečních kyselin, může dojít k jejímu poškození. Pokud vás tedy trápí kyselý reflux pravidelně, obraťte se na svého lékaře. Změna životního stylu a léky mohou přispět k léčbě kyselého refluxu či zmírnění jeho příznaků.

Příznaky kyselého refluxu

Příznaky kyselého refluxu většinou nejvíce pociťujeme v noci, když ležíme, nebo když jsme po jídle a ohýbáme se.

Kyselý reflux má dva hlavní charakteristické příznaky:

  • Pálení žáhy – pocit pálení v hrudi nebo v krku
  • Kyselá chuť v ústech a krku, kterou způsobuje přítomnost žaludečních kyselin

Mezi další příznaky kyselého refluxu patří:

  • Nadýmání
  • Nevolnost
  • Zápach z úst
  • Škytavka
  • Plynatost
  • Říhání

Příčiny kyselého refluxu

Jícnový svěrač je „uzávěr“, který se nachází u vstupu do vašeho žaludku. Jeho účelem je otevřít se, aby strava mohla vstoupit do žaludku a poté se opět zavřít. Když sval svěrače nefunguje správně, může se žaludeční kyselina vrátit zpět do jícnu a způsobit kyselý reflux.

Strava může ovlivnit fungování tohoto svalu, protože smažená a mastná jídla, potraviny s vysokým obsahem tuku a mléčné výrobky způsobují uvolnění jícnového svěrače. Produkce žaludečních kyselin může být zvýšena také konzumací kořeněných jídel, kofeinových a alkoholických nápojů.

Kyselý reflux je často vyvolán konzumací velkého množství jídla, lehnutím si po jídle nebo jedením pozdě v noci.

Pokud máte nadváhu, je na váš žaludek vyvíjen zvýšený tlak, který může způsobit otevření jícnového svěrače po jídle. Stejný účinek se projevuje i během těhotenství.

Pokud máte jícnovou kýlu (hiátová hernie), riziko refluxu se zvyšuje, protože mezera v bránici umožňuje části žaludečního obsahu pohybovat se zpět do jícnu.

Mezi další příčiny, které kyselý reflux způsobují, patří kouření, stres a některé léky, například ibuprofen.